

Dnia 17 listopada 2022 r. odbyła się jednodniowa wycieczka do Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce i Żywego Muzeum Obwarzanka w Krakowie.
Wyjazd zorganizowano w ramach przedsięwzięcia Ministerstwa Edukacji i Nauki pt. PoznajPolskę.
W wycieczce wzięło udział 40 uczniów (23 ucz. z kl.1a, 16 ucz. z kl.1b i 1 ucz. z kl.3) i 4 nauczycieli – opiekunów.
Pierwszym punktem edukacyjnym programu wycieczki było zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce – jednego z najcenniejszych zabytków w Polsce, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uczestnicy podziwiali m.in. solankowe jeziora, podziemne komory oraz znajdującą się 101 metrów pod powierzchnią ziemi Kaplicę Św. Kingi. Dowiedzieli się o trudnej pracy górników w dawnych czasach. Po pokonaniu długiej trasy wszyscy z apetytem zjedli obiad.
Drugim punktem programu wycieczki były warsztaty w Żywym Muzeum Obwarzanka w Krakowie. Prowadząca zapoznała uczniów z historią tradycyjnego obwarzanka krakowskiego, która sięga ponad 600 lat. Wszyscy zapamiętali przepis na krakowskiego obwarzanka, który może być posypany solą, makiem lub sezamem. Każde dziecko dostało kęs ciasta, z którego zrobiło własnego obwarzanka. Mali uczestniczy świetnie poradzili sobie z wałkowaniem sulek z ciasta i splataniem warkoczy. Wykonane obwarzanki zostały na miejscu upieczone, oczywiście po wcześniejszym obwarzeniu czyli zanurzeniu we wrzącej wodzie. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał dyplom Czeladnika Obwarzankowego. Dzieci ze smakiem zajadały się swoimi wypiekami i wróciły z wycieczki z przekonaniem, że tradycyjne obwarzanki krakowskie smakują najlepiej.
W dniach 15-16.11.2022 r. uczniowie klas III wraz z opiekunami uczestniczyli w dwudniowej wycieczce w ramach programu „Poznaj Polskę”.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zamku Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, jednego z najcenniejszych w Polsce dzieł wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno -obronnej. Oprowadzała nas po nim pani przewodnik, która w ciekawy sposób opowiadała historię tego miejsca. Wszyscy przemierzali kolejne sale, podziwiając stare obrazy, gobeliny, meble. Stopniowo wzbogacaliśmy swoją wiedzę o nowe wyrazy i pojęcia: krużganki, okna iluzoryczne. Zwiedzanie zamku zakończyliśmy na galerii widokowej skąd podziwialiśmy panoramę Nowego Wiśnicza. Ciekawym punktem programu było przeniesienie się w czasie za pomocą okularów 3D, do czasów świetności rezydencji. Następnie udaliśmy się do Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni, gdzie uczniowie podziwiali kolekcję motyli, która liczy ponad 6000 okazów z całego świata. Znajdują się tam motyle we wszystkich kolorach. Najstarszym motylem dostępnym w muzeum jest okaz z 1829 roku złapany w Boliwii. Ostatni punkt wycieczki w tym dniu to podróż w głąb ziemi i spacer korytarzami najstarszej kopalni soli w Polsce, która działa od 1248 roku i wygląda jak podziemne miasto. Po spotkaniu z przewodnikami, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię windą szybu Campi na głębokość 212 m. Tuż po zjeździe pod ziemię, na uczestników wycieczki czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Dzięki Podziemnej Ekspozycji Multimedialnej, mogliśmy odczuć, iż podróżujemy w czasie. Podróż przez historię górnictwa solnego rozpoczęła się od epoki panowania księcia Bolesława Wstydliwego i księżnej Kingi, spotkania z polskimi królami, żupnikami genueńskimi, a także duchem mnicha Cystersa stanowiły niecodzienną lekcję historii. Zwiedzanie budziło zachwyt uczniów oraz pokazała im ciężką pracę górników dawniej oraz sprzęt który używali Największą atrakcją dla uczniów był nocleg w komorze Ważyn, w której spędziliśmy noc śpiąc na piętrowych łóżkach, mieliśmy okazję pograć w piłkę na podziemnym boisku i zjeść smaczną obiadokolację. W następnym dniu po przebudzeniu i porannej toalecie zjedliśmy syte śniadanie. W drodze powrotnej musieliśmy najpierw pokonać ponad 300 schodów w górę, a następnie windą wyjechać na powierzchnię, gdzie zakupiliśmy pamiątki i udaliśmy się do Krakowa na dalsze zwiedzanie.
Najpierw udaliśmy się do Muzeum Lotnictwa Polskiego. W ramach ekspozycji stałej zobaczyliśmy wystawę pt. „Skrzydła i ludzie XX wieku”. W Hangarze Głównym obejrzeliśmy wystawę statków powietrznych. Następnie przewodnik oprowadził nas po „Magazynach historii”- wystawie statków powietrznych z okresu od 1910 do 1939. Zainteresowała nas również ekspozycja pt. „Samoloty okresu międzywojennego”, która przedstawiała najcenniejsze statki powietrzne z tego okresu. Najważniejszym samolotem kolekcji jest myśliwiec PZL P.11c, weteran wojny obronnej we wrześniu 1939. Ekspozycja przedstawia również skomplikowane losy polskich lotników. W gablotach zobaczyliśmy mundury, dokumenty i odznaczenia oraz inne pamiątki po lotnikach. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Archeologicznym, gdzie najpierw zwiedziliśmy wystawę ezentującą „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski”- od człowieka neandertalskiego po mieszczan średniowiecznego Krakowa, gdzie dowiedzieliśmy się jak w dawnych czasach zdobywano pożywienie, jakie noszono stroje, jak wyglądał obrządek pogrzebowy, wierzenia. Następnie uczniowie zdobywali wiedzę podczas zwiedzania wystawy pt. „Bogowie starożytnego Egiptu”. Kolekcja zawiera obiekty związane z wieloma dziedzinami życia codziennego i sztuki starożytnego Egiptu. Na wystawie prezentowane są także rezultaty badań interdyscyplinarnych mumii egipskich. Na koniec uczestniczyliśmy w warsztatach, podczas których uczniowie wykonali pamiątkowe torby z egipskimi postaciami. Wycieczka była czasem mile i aktywnie spędzonym. Dostarczyła nam wielu atrakcji i wrażeń. Pilot umilał nam przejazd ciekawymi opowiadaniami o miejscach, które mieliśmy zwiedzać. Wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci.
W dniach od 07.11.2022r. – 09.11.2022r. odbyła się wycieczka klas 4, 6a, 6b i 7 do Wrocławia.
W wycieczce brało udział 5 uczniów z kl. 4, 17 uczniów z kl. 6a, 16 uczniów z kl. 6b i 22 uczniów z kl. 7. Nad uczestnikami wyjazdu sprawowało opiekę 4 nauczycieli.
Dzień 1.
Spotkanie uczestników wycieczki o godzinie 06:30, wyjazd w kierunku Wrocławia. Przyjazd na miejsce ok. godz. 11:30. Przejazd do Zoo we Wrocławiu – zwiedzanie ogrodu zoologicznego, wizyta w Afrykarium. Następnie przejazd do Hydropolis i zwiedzanie wystawy podzielonej na 8 stref tematycznych znajdującej się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Zakończenie zwiedzania ok. godziny 17:30. Przejazd na obiadokolację. Następnie przejazd do miejsca zakwaterowania, nocleg.
Dzień 2.
Śniadanie odbyło się o godz. 09:00. O godzinie 11:00 przejazd do Hali Stulecia – zwiedzanie.O godzinie 13:00 spotkanie z przewodnikiem – zwiedzanie – Stare Miasto – Rynek, Ratusz, poszukiwanie wrocławskich krasnali, uliczka Stare Jatki – pomnik „Ku Czci Zwierząt Rzeźnych”, kamieniczki Jaś i Małgosia, Uniwersytet Wrocławski (wewnątrz), Ossolineum, Ostrów Tumski – Katedra, podziwianie Panoramy Racławickiej. Zakończenie zwiedzania z przewodnikiem ok. godziny 17:00, przejście na obiadokolację. Następnie powrót do miejsca zakwaterowania, nocleg.
Dzień 3.
Śniadanie ok. godz. 08:00, wykwaterowanie. Ok. 10:00 przejazd do Muzeum Etnograficznego, zwiedzanie indywidualne. Następnie przejazd do Muzeum Narodowego, o godzinie 12:30 lekcja muzealna. Zakończenie zwiedzania ok. godziny 14:00, wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Tokarni ok. godz. 20:00.
W dniach 27 i 28 października 2022r. odbyła się dwudniowa wycieczka do Wrocławia. W wycieczce brało udział 15 uczniów z klasy 8a, 15 uczniów z klasy 8b i 1 uczeń z klasy 7. Oraz 4 opiekunów.
Dzień1.
O 6.00 wyjechaliśmy z Tokarni w kierunku Wrocławia. Na miejsce dojechaliśmy około godziny 11. Udaliśmy się do Hydropolis – zwiedzaliśmy wystawę podzieloną na 8 stref tematycznych, znajdującą się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Następnie około godziny 13.30 udaliśmy się na zwiedzanie Afrykarium. Około 15.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Zoo we Wrocławiu. Zwiedzaliśmy tam ogród zoologiczny. Około godziny 17 udaliśmy się na miejsce zakwaterowania , a następnie na obiadokolację do Rynku. O 19.00 wróciliśmy na nocleg.
Dzień 2.
O 8.00 udaliśmy się na śniadanie. Następnie wykwaterowaliśmy się. Około 10.00 spotkaliśmy się z przewodnikiem i udaliśmy się na zwiedzanie Starego Miasta. Uczniowie poszukiwali wrocławskich krasnali. Zwiedzaliśmy: Rynek, Ratusz, kamieniczki Jaś i Małgosia, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum, Ostrów Tumski i Katedrę. O 13.30 udaliśmy się na zwiedzanie Panoramy Racłwickiej. Około 15.00 zakończyliśmy zwiedzanie i udaliśmy się w drogę powrotną. Do Tokarni wróciliśmy około 20.30.
W dniach 20-22 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. W wycieczce brało udział 30 uczniów klas czwartych oraz 3 opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni.
Miejscem noclegowym był Pensjonat „Pod Kogutami” w Bielinach, w polskim zagłębiu truskawki, o którym mówi się: „Bieliny piękna wieś, gdyby nie truskawki, nie byłoby co jeść”.
W pierwszym dniu uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Zamku Królewskiego w Chęcinach zbudowanego w XIII wieku, gdzie mieszkały m.in. Elżbieta Łokietkówna, Zofia żona Władysława Jagiełły i Bona Sforza. Z tą ostatnią związana jest legenda o Białej Damie, która nawiedza zamczysko i upomina się o swoje mienie.
Następnie przejechali do Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym oglądali zabudowania wiejskie z czasów od XVIII do XX wieku, w tym dom lekarza, aptekę, wiejskie chałupy i zabudowania dworskie.
Ostatnim punktem pierwszego dnia było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Tam uczniowie zobaczyli salonik z Dworku Żeromskich w Ciekotach i salę lekcyjną z wyposażeniem z XIX wieku, siedzieli w ławach szkolnych z czasów gimnazjalnych Stefana Żeromskiego.
W drugim dniu udali się na Łysicę, gdzie w Opactwie Benedyktyńskim oglądali relikwie Drzewa Krzyża Świętego i byli tymi relikwiami pobłogosławieni. Na tarasie widokowym podziwiali panoramę Gór Świętokrzyskich o oglądali tzw. gołoborze.
Następnie udali się do miejscowości Ujazd, gdzie zwiedzali ruiny zamku Krzyżtopór, czyli rezydencję rodu Ossolińskich z połowy XVII wieku. Budowla miała wizualizację
kalendarza – 4 baszty (pory roku), 12 sal balowych (miesiące), 52 komnaty (tygodnie) i 365 okien (dni roku). Na koniec drugiego dnia uczniowie przyjechali do Opatowa, w którym przeszli trasą podziemną. Prowadzi ona po labiryncie piwnic wydrążonych na trzech kondygnacjach, które służyły jak składy dla kupców opatowskich, a w okresie II wojny światowej za kryjówki dla okolicznych partyzantów.
Trzeciego dnia uczniowie przybyli do Sandomierza nazywanego „małym Rzymem”, bo też położonym na siedmiu wzgórzach. Oglądali Bramę Opatowską, historyczną zabudowę na Rynku, Dom Długosza a także przeszli przez Wąwóz Królowej Jadwigi i Ucho Igielne, czyli malownicze przejście w murach miejskich Sandomierza. Mieli też okazję zobaczyć jak nagrywany jest na Rynku w Sandomierzu kolejny odcinek serialu pt. „Ojciec Mateusz”.
W czasie wycieczki uczniom towarzyszyli opiekunowie, pilot i lokalni przewodnicy. Wycieczka zakończyła się 22 czerwca 2022 r około godziny 18 00.
Uczniowie klasy II w dniu 08.06.2022r. byli na wycieczce dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” w Krakowie. W wycieczce wzięło udział 27 uczniów.
Program wycieczki obejmował m.in. warsztaty pt. „KRÓLESTWO ZWIERZĄT”, które miały na celu praktyczne, połączone z zabawą poszerzenie wiedzy o naszej planecie – skupiając się na żyjących obok nas zwierzętach. Zadania edukacyjne realizowane w grupach uporządkowały wiedzę na temat kontynentów i przystosowania się wybranych gatunków zwierząt do panujących na nich warunków życia. Uczniowie tworzyli samodzielnie plastyczne, zobaczyli jak różnorodny i bogaty jest jeszcze świat zwierząt i dlaczego warto o niego dbać.
Kolejny etap wycieczki obejmował rejs statkiem po Wiśle, podczas którego uczniowie zapoznali się krakowskimi legendami i podziwiali zabytki Krakowa z perspektywy rzeki, jak również zjedli smaczny obiad na barce w restauracji Wiślany Ogród.
Następnie odbyła się „żywa” lekcja historii po Krakowie. Uczniowie udali się trasą Via Regia – najsłynniejszą trasą krakowską, którą przez wieki wędrowały orszaki królewskie i ważne poselstwa. Podziwiali takie zabytki jak: Zamek Królewski na Wawelu, Katedrę Wawelską, w której modlił się Nasz Patron Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński, znaną również jako miejsce koronacji i pochówków królów polskich. Wędrowali zabytkowymi ulicami: Kanoniczą, Grodzką, Bracką.
Odwiedzili Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim” i oczywiście Rynek Główny z Sukiennicami. Podczas spaceru dowiedzieli się jak wyglądało średniowieczne miasto i jego system obronny, gdzie handlowano, a gdzie bawiono się w starym Krakowie. Na Rynku zobaczyli stary Ratusz, Kościół Mariacki, Sukiennice pełne kramów, krakowską depresję – kościół Św. Wojciecha, zabytkowe kamienice. Kolejnym punktem programu była Bazylika Mariacka – jeden z najważniejszych kościołów Krakowa, z najpiękniejszym ołtarzem głównym, dziełem mistrza późnego gotyku – Wita Stwosza. O godzinie 17:00 wysłuchali hejnału z wieży Hejnalicy Kościoła Mariackiego. Bramą Floriańską, wzdłuż Barbakanu, udali się na Plac Matejki do autokaru.
Po mieście oprowadzała uczniów przewodniczka, która pomagała nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie.
W dniach 2-3 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”.
W wycieczce brało udział 42 uczniów klas ósmych oraz 4 opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni.
W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali Willę Koliba – Muzeum w Stylu Zakopiańskim, która została wybudowana przez Stanisława Witkiewicza jako pierwsza tego typu budowla w Zakopanym. Następnie przeszli pod Wielką Krokiew oraz przejechali do Cichego, tam złożyli wizytę w Parafii Ojców Paulinów na Bachledówce. Zwiedzanie zakończyli około godziny 16:00 i przejechali do miejsca zakwaterowania, gdzie była obiadokolacja i nocleg.
Na drugi dzień po śniadaniu nastąpiło wykwaterowanie i około godz. 9:00 spotkanie z przewodnikiem górskim oraz przejazd na parking w Kirach. Następnie uczniowie przeszli Doliną Kościeliską do schroniska PTTK na Hali Ornak. Około godziny 15:00 przejechali do Zubrzycy Górnej, gdzie zwiedzali Muzeum – Orawski Park Etnograficzny. Zwiedzanie zakończyli około godziny 17:00, skąd wyjechali w drogę powrotną do szkoły. Podczas całej wycieczki towarzyszył uczniom przewodnik z biura podróży.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia p.n. Poznaj Polskę w wysokości 4 424,00 zł, w dniu 28.10.2021r. odbyła się wycieczka szkolna dla klas 1a, 1b i 3. Po sprawdzeniu przez Policję stanu technicznego autokaru uczniowie wyjechali o godz. 8.00 spod szkoły do Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Uczniowie zwiedzali Sanktuarium, pomodlili się, a następnie autokarem przejechali na parking w okolice Wawelu. Tam spotkali się z przewodnikami z Biura Usług Przewodnickich „Wędrowiec” z Krakowa i zostali podzieleni na 2 grupy. Zaopatrzeni w systemy słuchawkowe, rozpoczęli zwiedzanie historycznego zespołu miasta Krakowa:
• Wzgórze Wawelskie (dziedziniec Zamku Królewskiego, Smocza Jama, mury obronne, Smok Wawelski),
• Droga Królewska i Stare Miasto (ul. Kanonicza, ul. Grodzka, kościół św. Andrzeja, kościół św. Piotra i Pawła, ul Franciszkańska, Pałac Biskupi, okno papieskie. Collegium Maius, rynek główny – Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Kościół Mariacki, ołtarz Wita Stwosza).
Następnie uczniowie w restauracji na ulicy Sławkowskiej zjedli obiad i przeszli do Żywego Muzeum Obwarzanka na warsztaty, podczas których uczestniczyli w prelekcji dotyczącej historii krakowskich obwarzanków, zaplatali ciasto, które potem upiekli i degustowali.
Po warsztatach uczniowie udali się autokarem w drogę powrotną do szkoły. Wycieczka zakończyła się około godz. 18.00.
Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia p.n. Poznaj Polskę w wysokości 10 000 zł w dniach 25 – 26.10.2021r. odbyła się wycieczka dla uczniów klasy 5a, 5b i 6.
Po sprawdzeniu przez Policję stanu technicznego autokaru, uczniowie wyjechali o godz. 9.00 dnia 25.10.2021r. spod szkoły w kierunku Krakowa. Pierwszym punktem wycieczki było podziwianie panoramy Krakowa z kopca Kraka, a następnie przejazd do Tyńca i zwiedzanie Opactwa Benedyktynów. Następnie uczniowie zwiedzali w Krakowie Stare Miasto. Około godz. 17.00 zostali zakwaterowani w hotelu Novotel Kraków Centrum i zjedli obiadokolację.
Na drugi dzień, po śniadaniu i wykwaterowaniu przejechali autokarem do Muzeum Lotnictwa i zwiedzali go z przewodnikiem. Potem zwiedzali Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego i przejechali autokarem do Wieliczki, gdzie zwiedzali Muzeum Żup Krakowskich. Około godz. 16.30 udali się w drogę powrotną do szkoły w Tokarni.
W ramach projektu „Posiłek w szkole i w domu”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa w 2020 roku wymalowano stołówkę, zakupiono m.in.: piec konwekcyjno – parowy, zmywarkę uniwersalną z funkcją wyparzania, automatyczne uzdatniacze wody, taborety gazowe, patelnię elektryczną, kuchnię 4 – palnikową z piekarnikiem konwekcyjnym, mikser uniwersalny, maszynkę do mielenia mięsa, mikser ręczny, szafę chłodniczą, stoły przyścienne, szafę wiszącą, sztućce, talerze, kubki, garnki, wazy, pojemniki gastronomiczne, wannę przecedzakową, chochle, patelnie, regał, miski, noże i inne przyrządy kuchenne oraz stoliki i krzesła do jadalni.