Szkoła Podstawowa nr 1 im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni

W dniach 20-22 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka w Góry Świętokrzyskie w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. W wycieczce brało udział 30 uczniów klas czwartych
oraz 3 opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni.
Miejscem noclegowym był Pensjonat „Pod Kogutami” w Bielinach, w polskim zagłębiu truskawki,
o którym mówi się: „Bieliny piękna wieś, gdyby nie truskawki, nie byłoby co jeść”.

W pierwszym dniu uczniowie rozpoczęli zwiedzanie od Zamku Królewskiego w Chęcinach zbudowanego w XIII wieku, gdzie mieszkały m.in. Elżbieta Łokietkówna, Zofia żona Władysława Jagiełły i Bona Sforza. Z tą ostatnią związana jest legenda o Białej Damie, która nawiedza zamczysko i upomina się o swoje mienie. Następnie przejechali do Muzeum Wsi Kieleckiej, w którym oglądali zabudowania wiejskie z czasów od XVIII do XX wieku, w tym dom lekarza, aptekę, wiejskie chałupy i zabudowania dworskie. Ostatnim punktem pierwszego dnia było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Tam uczniowie zobaczyli salonik z Dworku Żeromskich w Ciekotach i salę lekcyjną z wyposażeniem z XIX wieku, siedzieli w ławach szkolnych z czasów gimnazjalnych Stefana Żeromskiego.

W drugim dniu udali się na Łysicę, gdzie w Opactwie Benedyktyńskim oglądali relikwie Drzewa Krzyża Świętego i byli tymi relikwiami pobłogosławieni. Na tarasie widokowym podziwiali panoramę Gór Świętokrzyskich o oglądali tzw. gołoborze. Następnie udali się do miejscowości Ujazd, gdzie zwiedzali ruiny zamku Krzyżtopór, czyli rezydencję rodu Ossolińskich z połowy XVII wieku. Budowla miała wizualizację kalendarza – 4 baszty (pory roku), 12 sal balowych (miesiące), 52 komnaty (tygodnie) i 365 okien (dni roku). Na koniec drugiego dnia uczniowie przyjechali do Opatowa, w którym przeszli trasą podziemną. Prowadzi ona po labiryncie piwnic wydrążonych na trzech kondygnacjach, które służyły jak składy dla kupców opatowskich, a w okresie II wojny światowej za kryjówki dla okolicznych partyzantów.

Trzeciego dnia uczniowie przybyli do Sandomierza nazywanego „małym Rzymem”, bo też położonym na siedmiu wzgórzach. Oglądali Bramę Opatowską, historyczną zabudowę na Rynku, Dom Długosza a także przeszli przez Wąwóz Królowej Jadwigi i Ucho Igielne, czyli malownicze przejście w murach miejskich Sandomierza. Mieli też okazję zobaczyć jak nagrywany jest na Rynku w Sandomierzu kolejny odcinek serialu pt. „Ojciec Mateusz”. W czasie wycieczki uczniom towarzyszyli opiekunowie, pilot i lokalni przewodnicy.
Wycieczka zakończyła się 22 czerwca 2022 r około godziny 18 00.

Uczniowie klasy II w dniu 08.06.2022r. byli na wycieczce dofinansowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” w Krakowie.
W wycieczce wzięło udział 27 uczniów. Program wycieczki obejmował m.in. warsztaty pt. „KRÓLESTWO ZWIERZĄT”, które miały na celu praktyczne, połączone z zabawą poszerzenie wiedzy o naszej planecie – skupiając się na żyjących obok nas zwierzętach. Zadania edukacyjne realizowane w grupach uporządkowały wiedzę na temat kontynentów i przystosowania się wybranych gatunków zwierząt do panujących na nich warunków życia. Uczniowie tworzyli samodzielnie plastyczne, zobaczyli jak różnorodny i bogaty jest jeszcze świat zwierząt i dlaczego warto o niego dbać.

Kolejny etap wycieczki obejmował rejs statkiem po Wiśle, podczas którego uczniowie zapoznali się krakowskimi legendami i podziwiali zabytki Krakowa z perspektywy rzeki, jak również zjedli smaczny obiad na barce w restauracji Wiślany Ogród.

Następnie odbyła się „żywa” lekcja historii po Krakowie. Uczniowie udali się trasą Via Regia - najsłynniejszą trasą krakowską, którą przez wieki wędrowały orszaki królewskie i ważne poselstwa. Podziwiali takie zabytki jak: Zamek Królewski na Wawelu, Katedrę Wawelską, w której modlił się Nasz Patron Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński, znaną również jako miejsce koronacji i pochówków królów polskich. Wędrowali zabytkowymi ulicami: Kanoniczą, Grodzką, Bracką. Odwiedzili Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim” i oczywiście Rynek Główny z Sukiennicami. Podczas spaceru dowiedzieli się jak wyglądało średniowieczne miasto i jego system obronny, gdzie handlowano, a gdzie bawiono się w starym Krakowie. Na Rynku zobaczyli stary Ratusz, Kościół Mariacki, Sukiennice pełne kramów, krakowską depresję - kościół Św. Wojciecha, zabytkowe kamienice.

Kolejnym punktem programu była Bazylika Mariacka – jeden z najważniejszych kościołów Krakowa, z najpiękniejszym ołtarzem głównym, dziełem mistrza późnego gotyku – Wita Stwosza. O godzinie 17:00 wysłuchali hejnału z wieży Hejnalicy Kościoła Mariackiego. Bramą Floriańską, wzdłuż Barbakanu, udali się na Plac Matejki do autokaru. Po mieście oprowadzała uczniów przewodniczka, która pomagała nam odkrywać tajemnice legend krakowskich oraz niektórych obiektów, zwracając naszą uwagę na najciekawsze elementy. Często mijały nas dorożki konne, towarzyszyły nam też gołębie.

W dniach 2-3 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka do Zakopanego w ramach przedsięwzięcia MEiN „Poznaj Polskę”. W wycieczce brało udział 42 uczniów klas ósmych oraz 4 opiekunów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni.

W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali Willę Koliba - Muzeum w Stylu Zakopiańskim, która została wybudowana przez Stanisława Witkiewicza jako pierwsza tego typu budowla w Zakopanym. Następnie przeszli pod Wielką Krokiew oraz przejechali do Cichego, tam złożyli wizytę w Parafii Ojców Paulinów na Bachledówce. Zwiedzanie zakończyli około godziny 16:00 i przejechali do miejsca zakwaterowania, gdzie była obiadokolacja i nocleg.

Na drugi dzień po śniadaniu nastąpiło wykwaterowanie i około godz. 9:00 spotkanie z przewodnikiem górskim oraz przejazd na parking w Kirach. Następnie uczniowie przeszli Doliną Kościeliską do schroniska PTTK na Hali Ornak. Około godziny 15:00 przejechali do Zubrzycy Górnej, gdzie zwiedzali Muzeum - Orawski Park Etnograficzny. Zwiedzanie zakończyli około godziny 17:00, skąd wyjechali w drogę powrotną do szkoły. Podczas całej wycieczki towarzyszył uczniom przewodnik z biura podróży.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia p.n. Poznaj Polskę w wysokości 4 424,00 zł, w dniu 28.10.2021r. odbyła się wycieczka szkolna dla klas 1a, 1b i 3. Po sprawdzeniu przez Policję stanu technicznego autokaru uczniowie wyjechali o godz. 8.00 spod szkoły do Krakowa.
Pierwszym punktem wycieczki było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach. Uczniowie zwiedzali Sanktuarium, pomodlili się, a następnie autokarem przejechali na parking
w okolice Wawelu. Tam spotkali się z przewodnikami z Biura Usług Przewodnickich „Wędrowiec” z Krakowa i zostali podzieleni na 2 grupy. Zaopatrzeni w systemy słuchawkowe, rozpoczęli zwiedzanie historycznego zespołu miasta Krakowa:
• Wzgórze Wawelskie (dziedziniec Zamku Królewskiego, Smocza Jama, mury obronne, Smok Wawelski),
• Droga Królewska i Stare Miasto (ul. Kanonicza, ul. Grodzka, kościół św. Andrzeja, kościół św. Piotra i Pawła, ul Franciszkańska, Pałac Biskupi, okno papieskie. Collegium Maius, rynek główny – Wieża Ratuszowa, Sukiennice, Kościół Mariacki, ołtarz Wita Stwosza).
Następnie uczniowie w restauracji na ulicy Sławkowskiej zjedli obiad i przeszli do Żywego Muzeum Obwarzanka na warsztaty, podczas których uczestniczyli w prelekcji dotyczącej historii krakowskich obwarzanków, zaplatali ciasto, które potem upiekli i degustowali. Po warsztatach uczniowie udali się autokarem w drogę powrotną do szkoły. Wycieczka zakończyła się około godz. 18.00.

Dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia p.n. Poznaj Polskę
w wysokości 10 000 zł w dniach 25 - 26.10.2021r. odbyła się wycieczka dla uczniów klasy 5a, 5b i 6. Po sprawdzeniu przez Policję stanu technicznego autokaru, uczniowie wyjechali
o godz. 9.00 dnia 25.10.2021r. spod szkoły w kierunku Krakowa.
Pierwszym punktem wycieczki było podziwianie panoramy Krakowa z kopca Kraka, a następnie przejazd do Tyńca i zwiedzanie Opactwa Benedyktynów.
Następnie uczniowie zwiedzali w Krakowie Stare Miasto. Około godz. 17.00 zostali zakwaterowani w hotelu Novotel Kraków Centrum i zjedli obiadokolację. Na drugi dzień, po śniadaniu i wykwaterowaniu przejechali autokarem do Muzeum Lotnictwa i zwiedzali go z przewodnikiem. Potem zwiedzali Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego
i przejechali autokarem do Wieliczki, gdzie zwiedzali Muzeum Żup Krakowskich.
Około godz. 16.30 udali się w drogę powrotną do szkoły w Tokarni.

W ramach projektu „Posiłek w szkole i w domu”, dofinansowanego ze środków budżetu państwa w 2020 roku wymalowano stołówkę, zakupiono m.in.: piec konwekcyjno – parowy, zmywarkę uniwersalną z funkcją wyparzania, automatyczne uzdatniacze wody, taborety gazowe, patelnię elektryczną, kuchnię 4 – palnikową z piekarnikiem konwekcyjnym, mikser uniwersalny, maszynkę do mielenia mięsa, mikser ręczny, szafę chłodniczą, stoły przyścienne, szafę wiszącą, sztućce, talerze, kubki, garnki, wazy, pojemniki gastronomiczne, wannę przecedzakową, chochle, patelnie, regał, miski, noże i inne przyrządy kuchenne oraz stoliki i krzesła do jadalni.

Skip to content